هنر کاشی کاری

کاشی کاری از جمله هنرهایی است که از زمان های بسیار دور وجود داشته و با گسترش اسلام شهرت و منزلت بیشتری پیدا کرده است. اولین کاشی کاری به قرن ۱۳ برمی گردد، زمانی که به هنر کاشی کاری به عنوان تزیینی برای ساختمان ها و محل های زندگی خود و یا عملی برای زیبا کردن محیط نگاه می‌کردند. امروزه کاشی کاری به دو دسته کاشی کاری سنتی و مدرن تقسیم می گردد.
با گذشت زمان و به مرور کاشی کاری سنتی به جزئی جدایی ناپذیر از معماری اصیل ایرانی تبدیل شد و افراد بسیار ماهری در این زمینه رشد کردند. با گسترش کاشی کاری بناهای بسیار مهم و جذابی نیز به وجود آمدند که باعث به وجود آمدن معماری اصیل ایرانی شده اند. مسجد جامع هرات، مسجد جامع اولیا و… نمونه های باقی مانده و پابرجا از کاشی کاری های سنتی در قدیم هستند. اما با پیشرفت و گسترش این هنر، کاشی کاری تنها در زمینه سنتی باقی نماند و به زمینه مدرن نیز راه پیدا کرد. امروزه هر دو روش سنتی و مدرن در معماری ها به کار گرفته می شوند.
امروزه انتخاب بهترین نوع کاشی متناسب با محل مورد نظر یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی است که طبق مد و مدرنیته پیش می‌روند. البته امروزه کاشی کاری فقط به کاشی های مدرن منتهی نمی شود، بلکه در بسیاری از مکان ها به خصوص در مکان های تاریخی و یا مکان های عمومی که میخواهند سنت را همواره حفظ کنند استفاده از کاشی های سنتی رواج پیدا کرده است. کاشی های سنتی نیز مانند کاشی های مدرن بسیار پرفروش بوده و بسته به سلیقه شخصی و مکان مورد نظر هر یک از آنها انتخاب می شوند. استفاده کردن از کاشی کاری های سنتی از زمانهای قدیم در ایران وجود داشته و ایرانی ها علی الخصوص کاشی کاران اصفهان، در استفاده کردن از ترکیب های جذاب آنها بسیار ماهر و توانا هستند.

کاشی های رنگی سنتی در دکوراسیون منزل

کاشی کاری سنتی

کاشی کاری سنتی به دلیل پیشینه دیرینه آن خیلی مفصل است و در این مقاله مجال پرداختن به تمام آن نمی باشد. لذا به ذکر برخی از انواع کاشی کاری سنتی میپردازیم.

– کاشی معرق

در کاشی کاری معرق کاشی کار تکه های بسیار کوچک کاشی (گاهی در حد ۳سانتی متر) در رنگ ها و طرح های مختلف را در کنار هم می چسباند و در نهایت تصویر حاصله یک هارمونی بسیار زیبا از رنگ های مختلف و طرح های دیدنی می‌شود.

– کاشی کاری مَعقِلی

هدف از کاشی کاری معقلی این است که یک خط زیبا یا یک نوشته زیبا به تصویر درآید. برای این کار کاشی کار کاشی ها را به صورت زاویه دار قرار داده تا نوشته مورد نظر پدید آید. خطی که استفاده می شود از جمله هنرهای خوشنویسی اسلامی است و خط کوفی زاویه دار نامیده می شود. مسجد جامع اصفهان از این قاعده پیروی کرده و کاشی کاری معقلی در آن به زیبایی دیده می شود.

– کاشی کاری مشبک

در کاشی کاری مشبک به صورتی کاشی را قرار می دهند که نور بتواند از حالت هایی که به صورت پنجره پنجره و یا چشمه چشمه ایجاد شده است، عبور کند و زیبایی چشمگیری را نمایان سازد.

– کاشی کاری هفت رنگ

در کاشی کاری هفت رنگ، ابتدا خشت کاشی مورد نظر بر طبق سلیقه کاشی کار کنارهم قرار میگیرند. طرح مورد نظر بسته به مکانی که میخواهند از کاشی استفاده کنند کشیده می شود. بعد از رنگ آمیزی به داخل کوره می رود تا کاشی حالت نهایی و زیبای خود را به دست آورد.

کاشی کاری مدرن

در کاشی کاری های مدرن نیز انواع و اقسام مختلفی برای کاشی کاری وجود دارد. همچنین هنر کاشی کاری توانایی آفریدن نقش هایی را دارد که ممکن است در تقسیم بندی نگنجد و هر کاشی کار با هنر خود نوعی جدید را خلق نماید. در اینجا به برخی از انواع کاشی کاری های مدرن و امروزی اشاره می کنیم.

– کاشی کاری مارپیچی مدرن

در انواع کاشی کاری های مدرن مدل های مارپیچی و دایره ای شکل وجود دارند. این مدل در قسمت های مختلف از جمله حمام و توالت استفاده می شوند. این نوع از کاشی کاری ها به دلیل مارپیچی بودن محیط را پرتر و جذاب تر نشان می دهند.

– کاشی کاری گام به گام یا چرخ دنده ای

در این نوع کاشی کاری، کاشی کار باید تمرکز و دقت بسیار بالایی داشته باشد. چرا که هر کاشی کوچک در کنار کاشی بزرگ قرار داده می شود و باید این نظم و ترتیب به طوری خاص تکرار و رعایت شود تا جلوه ی زیبای خود را حفظ نماید.

– کاشی کاری لوزی شکل

چیدمان این نوع کاشی کاری در عین سادگی و راحتی به دقت نیاز دارد. چرا که هر کاشی مربعی به صورت ۴۵ درجه چرخانده شده و کنار هم چیده میشود. این کاشی کاری به حمام و توالت جلوه ی جذابی می دهد.

– کاشی کاری حصیری

در این نوع کاشی کاری جذابیت به شدت بالا می رود، اما به اندکی تخصص نیز نیاز است. به طوریکه کاشی هایی به صورت افقی و عمودی قرار خواهند گرفت و کاشی های تیره بین فضاهای خالی را پر می‌کنند و باعث زیبایی بیشتر خواهد شد.

– کاشی کاری عمودی

در این نوع کاشی کاری به صورت بسیار ساده به حالت آجر چینی یا به صورت افقی و یا به صورت عمودی کاشی ها را قرار می دهیم. این نوع کاشی کاری در عین سادگی به شدت زیبا و شکیل است و در محیط هایی مثل نشیمن و..استفاده میشود.

– کاشی کاری منظم

در کاشی کاری منظم کاشی ها به صورت مرتب و ساده کنار هم قرار می گیرند. از این نوع کاشی کاری برای محیط های شلوغ تر و فضاهایی که احتیاج به سادگی دارند استفاده می کنند.

اگرچه کاشی کاری تاریخچه ای طولانی دارد اما ما با توضیحات مختصر و درعین حال مفید، قصد معرفی آن را داشتیم . شما میتوانید تمامی کارهای کاشی کاری خود را چه در زمینه سنتی و چه در زمینه مدرن و یا ترکیبی از سنتی و مدرن به متخصصان ما در شرکت کاشی آسیا بسپارید. کارشناسان ما مشاوره های لازم را در انتخاب نوع و طرح کاشی در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد. با ارائه بهترین کاشی ها خدمت گزار شما هستیم.